Co zrobić jeśli dziecko ma problemy z angielskim?

//Co zrobić jeśli dziecko ma problemy z angielskim?

Wszyscy jesteśmy inni, jednym nauka przychodzi łatwiej innym trudniej, no cóż takie jest życie. Ale co zrobić kiedy widzimy, że nasze dziecko nie radzi sobie z angielskim i powoli zaczyna czuć niechęć do języka? Problem jest dość poważny, ponieważ nauka czegokolwiek zachodzi wtedy kiedy to lubimy. Kiedy jesteśmy szczęśliwi i zrelaksowani nasz mózg dużo szybciej przyswaja nową wiedzę. A jak wiadomo ciężko jest polubić coś co wydaje nam się za trudne, za nudne i ogólnie bezsensowne, a taka jest opinia o nauce języków obcych wśród niektórych dzieci i młodzieży. Mam kilka wskazówek co zrobić, żeby pomóc dziecku polubić język obcy, żeby nauka nie była nudna a stała się zabawą i przyjemnością. Zaufajcie mi, jestem lektorem angielskiego od wielu lat i kiedy spotykam nowych uczniów, zawsze moim pierwszym celem jest pokazanie im, że nauka angielskiego jest świetną zabawą. To działa cuda?

  1. Jeśli widzisz, że Twoje dziecko nie radzi sobie z angielskim nie zapisuj go w panice na korepetycje! Przypomina to gaszenie pożaru! Zazwyczaj sytuacja wygląda tak, że dziecko nie zna najprostszych słów a musi opanować skomplikowane struktury gramatyczne. W nauce języków obcych jeden temat jest powiązany z kolejnym i istotne jest aby dobrze rozumieć podstawy aby iść dalej, nie da się inaczej. A właściwie można, tylko, że to zawsze będzie mozolna nauka na pamięć prowadząca jedynie do zniechęcenia. Proponuję zapisać dziecko zajęcia dopasowane do jego poziomu, nieważne, że klasa jest na poziomie A2, jeśli dziecko ma problematy z opanowaniem materiału szkolnego należy je zapisać na zajęcia na poziomie A1 i zacząć wszystko od początku z innym podręcznikiem. Wówczas po jakimś czasie osiągnie poziom A2 i wyjdzie na prostą.
  2. Szukaj odpowiedniego nauczyciela! Nauczycieli jest wiele, każdy ma inne metody nauczania, inne sposoby dotarcia do uczniów i nie każdy musi nam odpowiadać. Ja na swojej drodze spotkałam kilku nauczycieli angielskiego i muszę przyznać, że angielski nie był moim ulubionym przedmiotem dopóki nie spotkałam mojej ostatniej nauczycielki Agnieszki. Dzięki niej pokochałam ten język, poszłam na Filologię Angielską i od wielu lat angielski nie jest tylko moją pracą, ale też moją największą pasją. Więc mówię z doświadczenia, że warto szukać 🙂
  3. Zachęcajcie dzieci do kontaktu z angielskim poza szkołą, przecież w obecnych czasach okazji ku temu nie brakuje. Jest mnóstwo naprawdę fantastycznych aplikacji, (listę znajdziecie w poprzednim wpisie) bajek, seriali, filmów, piosenek. W XXI wieku jesteśmy otoczeni angielskim więc korzystajmy z tego!