Muzyka na zajęciach języka angielskiego ???

//Muzyka na zajęciach języka angielskiego ???

?Ten wpis kieruję do rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz do początkujących nauczycieli.

Muzyka na naszych zajęciach jest jednym z punktów obowiązkowych❗ Nie tylko dlatego, że zajęcia są przyjemniejsze, ale przede wszystkim dlatego, że korzyści z wykorzystywania muzyki podczas zajęć językowych są niezliczone. ?

➡ Po pierwsze, muzyka sprzyja procesom zapamiętywania?, piosenki są rytmiczne, tekst powtarza się kilkukrotnie, melodia jest przyjemna dla ucha, to wszystko sprawia, że dzieci zapamiętują nie tylko pojedyncze słowa, ale również całe wyrażenia.

➡ Po drugie muzyka wywołuje określony stan odprężenia ? nie tylko u dorosłych, ale również wśród dzieci co znacznie przyspiesza naukę. Badania potwierdzają, że kiedy jesteśmy zrelaksowani, nasz mózg jest w stanie przyswoić więcej informacji. W sytuacjach stresowych, nasz mózg w mniejszym stopniu przyswaja informacje, gdyż jest skupiony na przetrwaniu kryzysowej sytuacji.

➡ Po trzecie, warto postawić na ruch! ? Dzieci są kinestetykami, czyli uczą się najszybciej w ruchu. Autorzy piosenek dla dzieci dbają o to, aby tekst mógł być poparty ruchem, dzięki czemu jesteśmy w stanie “wytańczyć” każdą piosenkę. I to działa! Dzieciaki uwielbiają biegać, skakać, pokazywać, udawać różne zwierzęta. To wszystko w towarzystwie kart obrazkowych pomaga dzieciom zrozumieć o czym jest piosenka, bo przecież nikt nie tłumaczy “dzieci to jest piosenka o kolorach wokół nas”. Tak się nie dzieje ?, ale dzieci po odśpiewaniu i wskazaniu kilku przedmiotów wiedzą o co chodzi, mimo tego że mają tylko 3 lata.

Ale do rzeczy? Poniżej prezentuje Wam 4 kanały YT, które sprawdzają się na moich zajęciach. Oczywiście nie wykorzystuję wszystkich piosenek, ale naprawdę sporo i uwierzcie mi, że są tam prawdziwe perełki, które dzieciaki śpiewają nawet po kilku latach po ukończeniu kursu? A wyrażenia z tych piosenek wykorzystują na zajęciach, co jest dla mnie prawdziwym prezentem?

  1. Super Simple Songs – przyznam, że od tego kanału zaczęła się moja przygoda z przedszkolami. Polecam SSS ponieważ piosenki są proste, melodia szybko wpada w ucho a jeśli chcielibyście pokazać video swoim dzieciom od czasu do czasu to muszę przyznać, że są one naprawdę śliczne.
  2. Pinkfong – piosenki są trochę trudniejsze, jest więcej słów, tempo jest szybsze. Dodatkowo, możecie tu znaleźć historyjki typu 3 świnki w formie śpiewanej i nie tylko. Polecam ? Co więcej, na kanale możecie znaleźć “układy choreograficzne” do piosenek, więc jeśli nie macie pomysłu jak pokazać daną piosenkę, oni Wam pomogą ??
  3. Maple Leaf Learning – proste i raczej spokojne piosenki. Dodatkową korzyścią są quizy w formie video, gdzie dzieci muszą zgadnąć co to za zwierzątko.  Mnóstwo frajdy gwarantowane?
  4. The Singing Walrus – fajne piosenki, dla młodszych i starszych dzieci. Począwszy od liczenia, skończywszy na nauce dni tygodnia. Piosenki na każdy temat, z fajną żywiołową muzyką w tle na pewno przypadną do gustu dzieciom w każdym wieku.

To moja subiektywna lista, oczywiście są też inne kanały, te jednakże są moje ulubione ? Wykorzystajcie je w korku w samochodzie ? lub podczas leniwego popołudnia ?. Namalujcie własne karty obrazkowe ?. Zróbcie quiz. Tańczcie, układajcie własne choreografie, bawcie się muzyką. Wykorzystajcie je do powtórzenia mało lubianych tematów tj. dni tygodnia lub miesiące. Świetna zabawa gwarantowana?

Pozdrawiam Was serdecznie, Kasia ?